Cover image

Mezőbergenyei Református Egyházközség

" Jézus Krisztus tegnap, ma és mindörökké ugyanaz. "

(Zsid 13,8)

Kereső

Heti ige


" Jézus Krisztus tegnap, ma és mindörökké ugyanaz. "(Zsid 13,8)

1998

Historia Domus


2022.05.3

Domahidi Béla

    A gyülekezeti munka folytatódik. A tél a legintenzívebb időszak, a lélek nyara, ahogy egyik idős bácsi (Székely Sándor) fogalmazta meg a családlátogatáskor. Az adventista egyház is, amely a formálisan jónak látszó kapcsolat mellett nem mond le a református és más felekezetű hívek között végzett misszióról, ezt az időszakot használja ki műholdas evangélizációs sorozatok szervezésére, mások hívogatására. A legélénkebb hitviták velük támadnak. Egy- egy megjegyzésüket, bibliai hellyel kapcsolatos magyarázatukat gyakran visszahallani bibliaórákon, négyszemközti beszélgetésekben. Mindenesetre öntudatosan, meggyőződéssel képviselik álláspontjukat. Reformátusaink ellenérvei nem mindig bibliai megalapozottságúak, bár sokan, akik járatosabbak az ige világában, komoly evangéliumi érveket tudnak felhozni velük kapcsolatban, bibliai lókusokat (igehelyeket) idézve.

A családlátogatást az idén körzeti bibliaórák szervezése kísérte. Ezekre a különböző családoknál tartott alkalmakra a szomszédságbeliek, tulajdonképpen az előzőleg meglátogatott egyháztagok hivatalosak. Bibliaolvasás, magyarázat, sok éneklés mellett változatos témák kerülnek megbeszélésre, hitbeliek is. Szinte mindenütt szóba jön a „szombatosok” tanítása. Két, nem éppen evangéliumi állásfoglalás ismétlődik refrénszerűen: „ők sem jobbak, mint mi”, éppenséggel anyagiasabbak, és: „amiben született az ember, abban maradjon meg”. Ritkábban hangzik el a Krisztus egyetlen, mindenre elégséges áldozatáról szóló, hívő református vallomás.

    Feszültség tapasztalható a „bibliaórások” és a „kívülállók” között is, jóllehet ennek nincs konkrét oka, alapja, inkább mondvacsinált feltételezéseken nyugszik mindkét „tábor” esetében. Az igazi református lelkiség hiányáról tanúskodik ez. A hit sokak számára szakrális, templomhoz kötődő ügy, a mindennapokban csak lappangó állapotban leledzik. Ha valaki másként véli és éli, akkor azt könnyen a képmutatás bűnében marasztalják el. Kölcsönös ítélkezés helyett egymás felé való nyitásra van szükség. Nem zárhatjuk rövidre az Isten kegyelmét, de nem is vitathatjuk el senkitől. A szétválasztás nem a mi megbízatásunk.

     A felújított templombelső. A ’98-ban konfirmáltak csoportja.

    Az egyházkerülettől körlevél érkezik: a hajdan egyházi tulajdonban levő földek, ingatlanok telekkönyvi kivonatait be kell szerezni. A földügy – nem csak az egyházé – örök téma az emberek, egyháztagok között, gyakran előjön presbiteri megbeszéléseken is. A falusi ember világának egyik meghatározó témája, eleme. Érzelmei, munkája, végső soron léte kötődik hozzá. Innen érthető - kiváltképpen, ha igazságtalanság esete forog fenn - a szenvedélyes indulat, amit a föld kérdése föl tud kavarni.

Tavasz a kertben.

   Nyáron, a hollandok fiatalokkal együtt szervezett tavalyi kirándulás hagyományait folytatva, a Beszterce-megyei Magyarnemegyén sátortáborozik a bergenyei ifisek egy tekintélyes hányada. Székely György tiszteletes és a gyülekezet vendégszeretete valósággal kényezteti csoportunkat. Annál kevésbé az időjárás: szinte egész álló héten zuhog az eső. Programtervezeteinket azért becsületesen betartjuk. Az Ünőkő meghódítása nem sikerül.

Magyarnemegyei kalandok.

   Sok öröm, elégtétel van a gyülekezeti ifjúsági munkában. Az egyházközség aktív fiatalságának felét meghaladó aránya részt vesz (több-kevesebb rendszerességgel) az ifjúsági bibliaórákon. Pénteken esténként a lelkészi iroda szinte mindig zsúfolásig telik. Kiforrott közösség kovácsolódik össze. Szokás lesz a születésnapokat havonta megtartani, szeretetvendégség kíséretében.  Nagyon népszerűek a sok változatban művelt úgynevezett vetélkedők. Bárcsak Krisztus szeretete ragadná meg őket mindezek által!

    Lelkipásztor a kora tavaszi versenyvizsga után a svájci HEKS ösztöndíjat pályázza meg, továbbtanulási szándékkal. Az ösztöndíjat sikerül megnyernie, azonban a svájci hatóságok nehezen bocsátják ki a tartózkodási engedélyt. Végül, svájci barátok hathatós közbenjárására, az utolsó akadály is elhárul. Október végén a lelkész Zürichbe távozik. A lelkigondozás, pasztorál-pszichológia szakterületén folytat tanulmányokat. A helyettesítést Brassai Zsombor, székelykövesdi lelkipásztor vállalja, és végzi páratlan odaadással, Bergenyét második gyülekezetének tekintvén. Holland kapcsolatait az önként pásztorolt gyülekezet javára is gyümölcsözteti: harmóniumot, fürdőszobai berendezést, vízmelegítőt ajándékoz egyházközségünknek. Karácsonykor a helybeli lelkész szolgál. Két hetes eltávozásába belefér az évzárás, újévi beszámoló megtartása, egy kisebb volumenű holland segélyszállítmány ügyeinek rendezése.

Képek


image021.pngimage019.pngimage023.png