Jn 13,1-15
Hétről-hétre
2022.05.2
Domahidi BélaMezőbergenyei Református Egyházközség
" Jézus Krisztus tegnap, ma és mindörökké ugyanaz. "
(Zsid 13,8)
Kereső
Hétről-hétre
2022.05.2
Domahidi BélaJn 13, 1 -15
Közeledett a páska ünnepe, és Jézus tudta, hogy eljött az ő órája, amelyben át kell mennie e világból az Atyához. Szerette övéit e világban, szerette őket mindvégig. És vacsora közben, amikor az ördög már a szívébe sugallta Júdás Iskáriótesnek, Simon fiának, hogy árulja el őt, Jézus tudva, hogy az Atya mindent a kezébe adott, és hogy az Istentől jött, és az Istenhez megy, felkelt a vacsorától, letette felsőruháját, és egy kendőt kötött magára, azután vizet öntött a mosdótálba, és elkezdte a tanítványok lábát mosni és törölni a magára kötött kendővel. Simon Péterhez lépett, aki így szólt hozzá: Uram, te mosod meg az én lábamat? Jézus így válaszolt neki: Amit én teszek, most még nem érted, de később majd megérted. Péter így szólt hozzá: Az én lábamat nem mosod meg soha. Jézus így válaszolt neki: Ha nem moslak meg, semmi közöd sincs hozzám. Simon Péter erre ezt mondta neki: Uram, ne csak a lábamat, hanem a kezemet, sőt a fejemet is! Jézus így szólt hozzá: Aki megfürdött, annak csak arra van szüksége, hogy a lábát mossák meg, különben teljesen tiszta. Ti is tiszták vagytok, de nem mind. Mert tudta, ki árulja el, azért mondta: Nem vagytok mindnyájan tiszták. Miután megmosta a lábukat, és felvette a felsőruháját, ismét asztalhoz telepedett, és ezt mondta nekik: Értitek, hogy mit tettem veletek? Ti Mesternek és Úrnak hívtok engem, és jól mondjátok, mert az vagyok. Ha tehát megmostam a ti lábatokat, én, az Úr és a Mester, nektek is meg kell mosnotok egymás lábát. Mert példát adtam nektek, hogy amint én tettem veletek, ti is úgy tegyetek.
Nem a Márk evangéliumából olvastuk – amint az a bibliaolvasó kalauz szerint következett volna - az utolsó vacsora leírását, hanem a János evangéliumából ugyanannak a történetnek egyik, csak általa feljegyzett mozzanatát, a lábmosás jelenetét. Azért is, mert ebben az igeszakaszban fogalmazódik meg a múlt napokban tartott vakációs bibliahét egyik alapüzenete.
Három megállapítással kezdődik az Ige. a) Közeledik a páska ünnepe. Halad az idő, zajlanak külső események, amik – ha nem is veszünk róla tudomást – lépten-nyomon az Istennel való (sokszor elhanyagolt) kapcsolatunkra utalnak. A mai nap kiváltképpen a Krisztus feltámadására , benne való hitünk bizonyosságára emlékeztet, akkor is, ha sokak számára - gyülekezetünkben is – nem több egy hétköznapnál.
Aztán az evangélium beszámol a lábmosás történetéről. Tudjuk, az utolsó vacsora alkalma ez. És van egy szomorú, drámai mondat mindjárt az elbeszélés elején (különösen a Jézus szeretetére utaló megállapítás után érezzük annak): Júdás szívében már gyökeret vert az árulás szándéka. Nemcsak latolgatja immár. A Sátán átvette az irányítást, a kontrollt gondolatai, érzései fölött. Miközben Júdás azt hiszi, hogy akkor végre ő megmutatja a magáét. (A Sátán sokszor a „jobbik énünk” szerepében irányít minket.)
Jézus a rá váró megaláztatás és szenvedések ellenére tudta, hogy Isten mindent a kezébe adott. Jézus ezt a mindent tette le, áldozta fel, hogy megmutassa igazi szeretetét, és halálával megszerezze az élet győzelmét. Jézus az ő mennyre és földre kiterjedő hatalmát arra használja, hogy szolgáljon.
Felkelt a vacsorától, letette felső ruháját, kendőt kötött, vizet töltött … Nem sok olyan történet van Újszövetségben, ahol az Úr egymást követő mozdulatait ilyen részletesen írnák le az evangélisták. Úgy gondolom, a Jézus cselekedete nagyon meglepte a tanítványokat. János rácsodálkozó értetlenkedéssel lesi minden gesztusát. Mi történik itt?
Jézus elkezdi mosni a tanítványok poros lábait. A Júdásét is… A módosabb zsidó családoknál szokás volt - vendéglátás alkalmával – az ún. lábmosás, és a szolga (vagy rabszolga) feladata volt annak elvégzése. A tanítványok valószínű nem nagyon követték ezt a hagyományt (nem olvasunk máshol közös lábmosásról). Jézus soha nem követelte tőlük, hogy az ő lábát megmossák, a maguk körében pedig – egyenrangúak lévén – ugyan ki vállalta volna, hogy a többiek szolgája lesz. Ismerjük az önérzetes mondatot: nem vagyok senki szolgája.
Itt Jézus, ő, akinek adatott minden hatalom mennyen és földön, veszi át önként a szolga szerepét. Mert ő nem azért jött, hogy neki szolgáljanak. Olyan ez, mintha egy király odaállna utcát seperni. Nemcsak jelképesen, nemcsak pózolásból. (Egyik híres tudós egyik tanítványa megsértette a társát, és hiába kérlelte őt a mestere, hogy kérjen bocsánatot a másiktól, nem volt hajlandó erre. Egy alkalommal, amikor mindketten nála voltak, ez a neves tudós letérdelt a megsértett diák előtt, és a társa nevében bocsánatot kért … Ez a jelenet teljesen összetörte a büszke tanítvány keményszívűségét, és egy életre megtanulta az alázat leckéjét).
Péter hangot is ad értetlenségének. Ezt nem engedem meg! Te, aki a Krisztus vagy, az élő Isten Fia, nem teheted ezt.
Jézus azt mondja neki: most még nem érted. Péter szereti Jézust, de még nem ismeri az ő szeretetének igazi nagyságát: mélységét és magasságát. Sokan csak bizonyos felületes tudással rendelkeznek Jézussal kapcsolatban. De még nem személyes ismeret ez. Nem tudják, hogy mit jelent valóban az ő jósága, kegyelme, és hogy mire indít, mire kötelez az. Nem fogják fel igazán, hogy Jézus mit tett értük. (Láttunk egy kis filmecskét a fiatalokkal egy váltóőrről, akinek egy éles helyzetben dönteni kellett arról, hogy vagy a kisfia hal meg a sínek között, vagy egy szerelvény siklik ki több tucat ember halálát okozva… Ő az emberek életét mentette meg, de ettől senki nem volt meghatódva, az emberek valójában közömbösen vetek tudomást – vagy éppen nem vettek tudomást – az áldozatról.) Vajon megérinti-e a szívünket? Pál azt írja: Krisztus szerelme szorongat minket.
Ha nem moslak meg, nincs közöd hozzám. Részesülnöd kell megtisztító kegyelmemben! El kell fogadnod, hogy szükséged van arra! Lehet, hogy másokra mutogatsz: annak tényleg meg kell mosakodnia, arra ráfér. Pedig ott éktelenkedik a szenny a te életeden is. Olyan, amit csak Jézus moshat le.
Péter erre teljes fürdőt kér. Jó, akkor teljesen! Nemcsak az akkori lábmosási szertartásra nézve, de jelképes értelemben is mondja Jézus: csak a lábadat kell. Tiszták vagytok. Munkálkodik bennetek Isten Szentlelke. Ott él szívetekben a szeretet, a ragaszkodás irántam. Azt kell karban tartani, tisztogatni, erősíteni. Ha ezt a hitet kizárjátok az életetekből, ha hátat fordítotok nekem, akkor sötét lesz a lelketek, tekintetetek, tisztátalan gondolatok, indulatok kapnak teret bennetek.
Beszélnünk kell az egymással való kapcsolatban is a”lábmosás” jelentőségére. A közömbösség, a megszokás, a fásultság porának lemosásáról, az érzések, indulatok megtisztításáról, a szeretet-program frissítéséről.
Jézus magyarázza is azt, amit tett. Leül velük szembe, és nyomatékosan a tanítványok lelkére beszél. Ha megaláztam magam, akkor nektek is ezt kell tennetek. A felemelkedésnek, a békességnek egyetlen útja van: az alázaté. A nagyravágyás, az uralkodni akarás csak bajt és szenvedést hoz. Nem ezt látjuk a világban, a közösségekben?
Mert példát adtam nektek. A vakációs bibliahét egyik alapgondolata volt: Krisztus a példa, ha őt követjük, akkor lehetünk példává mások számára. Van, akire nézzünk, van, akitől erőt kapjunk, aki utat mutasson a szeretetben, szolgálatban, megbocsátásban! (Rossz példa is kínálkozik bőven: önzésben, odaütésben, bosszúállásban, mások kihasználásában, leteperésében. )
Jézus az életet akarja: nincs igazi, szép, áldott élet szolgálat, alázat, megbocsátás nélkül. Meg kell tanuljuk ezt végre! Engedjük, hogy ő tanítson, példája vonzzon, vezessen!
„Úr Jézus, kérlek, taníts meg örülni …” Ámen.